Reaktif Güç Kompanzasyon Uygulamaları

İşletmeler için enerji verimliliğinin önem kazandığı günümüzde kompanzasyon sisteminden kaynaklanan reaktif cezaların önlenmesi büyük önem taşımaktadır. Elektrik faturalarındaki cezalı ödemelerin genellikle farkına varılmaz. Aktif harcama sanılarak, reaktif kullanımdan dolayı fazla fatura tutarları ödenir. Tesislerdeki kompanzasyon sisteminin düzenli olarak takip edilmesi ve periyodik bakımının yapılması gerekmektedir. Aksi halde oluşabilecek olumsuz durumda fazla elektrik faturası ödenmesi kaçınılmaz olabilir. Reaktif ceza kapsamındaki endüktif veya kapasitif cezalar, tesislerin kompanzasyon panolarına gerekli bakımın yapılmamasından ve en önemlisi tesis büyüdükçe kompanzasyon panosunun küçük kalmasından dolayı meydana gelmektedir. Çözüm, kompanzasyon panosunun yeniden şekillenmesi ile mümkündür. Reaktif güç rölesinin normali gösterdiği durumda bile, sayaçlarda anormal bir durum olup olmamasının kontrol edilmesi gerekir. Eğer bir sorun varsa, dengesiz tüketim, yanlış bağlantı olup olmadığı, kondansatör ve kontaktörlerin kontrol edilmesi gerekir. Sistem sürekli denetim altında tutularak, periyodik olarak takip edilmelidir. Aksi halde oluşacak olumsuz durumda, müdahalede geç kalınmış ve reaktif cezaya girilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Kompanzasyon Sisteminin Yararları;

  • Gerilim düşümünü azaltır.
  • Çekilen akımı düşürür.
  • Akım düştüğünden daha küçük akım değerli malzemeler kullanılabilir.
  • Reaktif bedel ödemek durumunda kalınmaz.

Mesken aboneleri, tek fazla beslenen aboneler, bağlantı gücü 9kW’a (dahil) kadar olan aboneler dışında kalan tüm abonelerin ölçme düzeneğini (sayaç) endüktif reaktif ile kapasitif reaktif enerjiyi ölçecek şekilde tesis etmeleri gerekmektedir. Zorunlu olmasına rağmen, reaktif enerjiyi ölçme sistemi (sayacı) olmayan müşterinin o dönemde çektiği aktif enerjinin 0.90 katı reaktif enerji çektiği kabul edilir ve buna göre reaktif enerji bedeli alınır.

Kompanzasyon uygulamaları alanında hizmet veren firmamız güvenilir, tecrübeli, alanında uzman kadrosu ile işletme ve tesisinize uygun olan kapasitede ihtiyacınız olan ilave veya yeni kompanzasyon ünitesinin kurulumu ve mevcut olan kompanzasyon ünitelerinin de bakımı ve kontrolleri alanında hizmet vermektedir.